SIKÇA SORULAN SORULAR
Anasayfa / Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

EPDK tarafından belirlenmiş minimum enerji miktarını tüketip, indirimli elektrik tedarik sözleşmesi imzalayarak, enerjiyi istediği tedarik şirketinden, indirimli olarak alan aboneye Serbest Tüketici denir.

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu Kararı ile 2022 yılı için geriye dönük oniki ay içerisinde 1100 kWh ve üzeri elektrik tüketmiş aboneler Serbest Tüketici olma hakkı kazanmışlardır.

Gerçek kişiler (bireyler) için; nüfus cüzdanı fotokopisi ve önceki dönemlere ait bir adet elektrik faturası kafidir.

Tüzel kişiler (kurumlar) için ise; vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri, kimlik fotokopisi, önceki dönemlere ait elektrik faturası gerekmektedir. Abonelik Sözleşmesi ve IA-02 Formunu imzalamış olmanız kafidir. Diğer tüm işlemler tarafımızca gerçekleştirilecektir.

Serbest Tüketici limitini aşan aboneler Serbest Tüketici olma hakkı kazanırlar. Serbest Tüketici yapmış olduğu ikili anlaşma çerçevesinde istediği enerji tedarik şirketinden enerji alabilir. Serbest Tüketicinin enerji aldığı şirketten ayrılması halinde aldığı hizmet kesintiye uğramaz. Görevli tedarikçiden, kurul tarafından onaylanan ulusal tarifeler üzerinden elektrik almaya devam eder. Serbest tüketici kapsamında yer alan tüketicilerin tedarikçisini seçme hakkını kullanmaları halinde; tüketiciler için uygun olmayan sayaçlar dağıtım şirketi tarafından ilgili ay içerisinde değiştirilir. Sayacın uygun olmaması, değiştirilmemesi abonenin tedarikçi seçme hakkını kullanmasına engel teşkil etmez.

İlgili mevzuat gereği elektrik sayaçlarının okunması, bakım, onarım vb servisler bölgedeki dağıtım şirketi tarafından verilmeye devam edecektir.

Mevcut tedarikçinizi Akfen Toptan ile değiştirmek hiç bir ek maliyet gerektirmez. Hiç bir altyapı değişikliği yapılmadan elektriğinizi uygun fiyata kullanmaya başlayabilirsiniz.